Poznámky

24. února 2010 v 20:33 |  7. ročník
Řád: Ploutvonožci.
Žijí na mořském pobřeží. Obratně se pohybují ve vodě, pomalu na souši, jsou výhradně masožravci. V době rozmnožování se sdružují do kolonií.
Tuleň obecný, lachtan jihoafrický, mrož lední.


Řád: Zajícovci.
Zajíci mají hlodavé zuby a v horní čelisti dva páry řezáků. Mláďata zajíce se rodí osrstěná,
vidí a brzy běhají. Mláďata králíka se rodí holá a slepá.
Králík domácí, králík divoký, zajíc polní.

Řád
hlodavci.
Jsou to býložravci, výjimečně všežraví živočichové. Mají neúplný chrup složený z předních zubů a stoliček. Přední zuby stále rostou. Nazývají se hlodáky. Mezi stoličkami a hlodáky je v obou čelistech bezzubá mezera. Špičáky chybějí.
Zástupci: veverka obecná, myšice lesní, křeček polní, sysel obecný, hraboš polní, svišť horský, ondatra pižmová, hryzec vodní, myš domácí, potkan domácí, krysa obecná, bobr evropský, bobr kanadský.Řád sudokopytníci.
Hmotnost těla opírají o dva prsty - třetí a čtvrtý. Ostatní prsty na končetinách zakrněly. Prsty jsou zakončeny rohovitými kopýtky.
-nepřežvýkavci - jednoduchý žaludek. Chrup úplný- mohutné špičáky.
Prase domácí. Zavalité tělo, porostlé štětinami. Hlava se zužuje v rypák. Je všežravec,potravu si vyhledává čichem.
Prase divoké. Hroch obojživelný. Velbloud dvouhrbý. Lama alpaka .

-přežvýkavci-žaludek je složený z několika oddílů. Jsou to býložravci.
Chrup neúplný - v horní čelisti pouze zuby třenové a stoličky.
Složený žaludek -ústní dutina, bachor, čepec, vrací se potrava do tlamy rozžvýká se potrava= mechanické zpracování → jícen,kniha, slez = chemické trávení.
Na hlavě nápadné rohy. Výborný čich.
Tur domácí,ovce domácí, koza domácí, srnec obecný, jelen lesní, - samci jelenů a srnců mají na hlavě parohy.

Řád lichokopytníci.
Lichokopytníci jsou velcí býložraví savci. Na nohách mají jeden nebo tři prsty zakončené kopytem. Jsou nepřežvýkaví, chrup je úplný, špičáky jsou zakrnělé. Většina lichokopytníků má tělo přizpůsobeno k rychlému běhu.
Zástupci: kůň domácí, osel domácí, zebra Böhmova, nosorožec bílý, nosorožec indický.

Řád chobotnatci.
Největší žijící suchozemští savci. Zástupci = sloni.
Sloni jsou charakterističtí dlouhým chobotem, kly a sloupovitýma nohama. Jsou to býložravci. V přírodě žijí ve stádech. Samice rodí většinou jedno mládě.V současné době žijí na Zemi druhy - slon africký a slon indický.

Řád kytovci.
Mořští živočichové, stavbou těla přizpůsobení životu ve vodě. Přední končetiny mají přeměněny v ploutve. Nemají srst. Někteří mají rohovité kostice v čelisti a živí se planktonem, jiní ozubené čelisti a živí se dravě. Mléčné žlázy vyvinuté v jenom páru. Dýchají plícemi. Vydávají zvuky - dorozumívají se.
Velryba grónská, plejtvák obrovský, vorvaň tuponosý, delfín obrovský.

Řád letouni.
Přední končetiny přeměněny v křídla s tenkou létací blánou. Dělí se na hmyzožravé netopýry a býložravé kaloně. Někteří tropičtí letouni, upíři, se živí krví jiných savců. Naši netopýři přezimují v jeskyních. Letouni se dobře orientují v prostoru pomocí echolokace.
Netopýr velký, netopýr ušatý.

Řád hmyzožravci.
Přizpůsobili se různému prostředí. Živí se převážně hmyzem. Mají dobře vyvinutý čich, hmat, někteří i sluch. V ústech mají množství ostrých drobných zoubků. Do skupiny hmyzožravců patří například krtek obecný, ježek západní, ježek východní, rejsek obecný.

Řád primáti.
Dobře se přizpůsobili životu na stromech. Často žijí v organizovaných tlupách. Mají dobře vyvinuté mimické svaly, které používají k dorozumívání. Mozek je již dobře vyvinut, drápy na prstech se přeměnily v nehty. Pětiprstá končetina, palec postavený proti ostatním prstům. Mají dokonalý zrak. Mezi primáty patří poloopice a opice, které dělíme do tří skupin - na opice úzkonosé, ploskonosé a lidoopy.
Zástupci: lemur kata, malpa kapucínská, vřešťan pláštíkový, kočkodan obecný, kočkodan bělozelený, pavián babuin, gorila západní, šimpanz učenlivý, orangutan bornejský, orangutan sumaterský.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama