Prosinec 2009

Cizopasní ploštěnci.

3. prosince 2009 v 21:05 6. ročník
Tasemnice bezbranná.
Popis
Na hlavičce má čtyři přísavky. Dosahuje délky až 10 metrů (rekord je 18m).


Životní cyklus

Nejprve parazituje v krevním oběhu hovězího dobytka. Poté vytvoří boubel (klidové stádium) v jeho svalovině, odkud se pak dostane do trávicí soustavy člověka.

Tasemnice bezbranná
Tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium, Linné, 1758 ) je lidský parazit z čeledi tasemnicovitých. Mezihostiteli jsou prasata, zejména prase divoké.


Popis

  • hlavička (skolex) je téměř kulovitá, po obvodu jsou rozloženy čtyři přísavky, které společně s věncem ostrých háčků na vrcholu hlavičky umožňují tasemnici se pevně uchytit na sliznici tenkého střeva, kde žije.
  • články těla (proglotidy) se směrem dozadu postupně rozšiřují. Poslední z nich dozrávají v pohlavní proglotidy naplněné oplozenými vajíčky nebo embryi. Zralé proglotidy se odtrhují a s trusem, nebo i vlastním pohybem se dostávají z těla hostitele...

Životní cyklus

Jestliže prase pozře oddělené proglotidy, uvolní se z nich v žaludku vajíčka, z nichž se vylíhne larva zvaná onkosféra. Onkosféry jsou krví zaneseny do svalu, kde se z nich vytvářejí boubele (cysticercus cellulosae), bělavé váčky ve svalech (uhrovité maso). Nedovařeným, nebo špatně prouzeným masem se dostává boubel do žaludku člověka. Zde se z boubele vychlípí hlavička, zachytí se ve sliznici tenkého střeva a začne vytvářet tělní články a dospívá v tasemnici. Existují také druhy tasemnic parazitující v játrech.
V České republice a v rozvinutých zemích se prakticky nevyskytuje, protože díky dnešnímu způsobu chovu nepřicházejí prasata s lidskými fekáliemi do styku a nemají tak možnost infikovat se vajíčky.
Tasemnice dlouhočlenná