diamant

10. října 2009 v 22:16 |  9. ročník

V jihoafrickém dole našli pětisetkarátový diamant

Diamant
Johannesburg - V jihoafrickém dole Cullinan byl minulý týden vytěžen víc než pětisetkarátový diamant mimořádné kvality, řazený k 20 největším diamantům na světě. Právě z Cullinanu pochází vůbec největší diamant. Našli ho před 104 lety, měl přes 3 000 karátů a byl rozdělen na devět částí. Ta největší je Hvězda Afriky. Má 530 karátů a je součástí britských korunovačních klenotů. "Důl Cullinan světu znovu odkryl úžasný, významný a velký diamant," napsal v prohlášení generální ředitel konsorcia Petra Diamonds, které důl vlastní.

Diamant má přesně 507,55 karátu a váží zhruba 100 gramů. Teď je v rukou odborníků, kteří určí jeho čirost a barvu. Za nejvzácnější jsou považovány diamanty červené, hned po nich jsou ceněny modré. Loni v Cullinanu našli modrý diamant Star of Josephine, který byl letos vydražen za rekordní cenu odpovídající 185 milionům korun.
Cena drahého kamene nebude ještě hodně dlouho známa. Nyní tým odborníků bude zkoumat, co se dá z diamantu vyrobit. "Cena se odvíjí od několika parametrů. Jsou jimi především váha, pak je to barva, čistota a u suroviny ještě její zpracovatelnost," uvedl ředitel Diamonds International Corporation Přemysl Synek.

Důl Cullinan byl otevřen roku 1902 asi 40 kilometrů východně od Pretorie. Našlo se v něm značné množství vzácných modrých diamantů. Do roku 2007 důl vlastnil největší producent diamantů na světě, skupina De Beers. Konsorcium Petra Diamonds jej odkoupilo za 100 milionů eur (2,5 miliardy korun).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Diamant Diamant | 8. května 2014 v 23:11 | Reagovat

Diamanty jsou věčné.

2 MaikelG MaikelG | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:20 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama